facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Założenie implantu zębowego a wiek pacjenta

Założenie implantu zębowego a wiek pacjenta

Implanty zębowe są doskonałą metodą radzenia sobie z brakiem naturalnych zębów. Jest to wszczep w kość, imitujący naturalny korzeń, na którym lekarz dentysta umieszcza sztuczny ząb nazywany inaczej koroną.

To rozwiązanie jest niezwykle stabilne, funkcjonalne i wygodne. Implantów nie trzeba codziennie wyjmować na noc z jamy ustnej (jak to jest w przypadku protez ruchomych), a także nie ruszają się one przy jedzeniu nawet najtwardszego pokarmu. Wyglądają niezwykle estetycznie, do złudzenia przypominając naturalne zęby. Implanty są najlepszym sposobem na uzupełnienie braków w naturalnym uzębieniu. Jednak czy mogą się na nie zdecydować pacjenci w każdym wieku?

Implanty u osób starszych

Osoby w podeszłym wieku mogą się zdecydować na implant, jeżeli ich ogólny stan zdrowia pozwala na wykonanie zabiegu implantacji. Niektóre choroby mogą być przeciwskazaniem do wykonania implantu, dlatego zabieg wszczepienia implantu jest zawsze poprzedzany dokładną analizą zdrowia danego pacjenta. To lekarz dentysta decyduje, czy starsza osoba może mieć wykonany implant, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla niej proteza innego rodzaju. U pacjentów w starszym wieku istotnym problemem może być zanik kości, czyli atrofia. Po utracie zęba kość zaczyna zanikać w dość szybkim tempie (szacuje się, że zaledwie w 6 tygodni od utraty zęba zanika aż 60% kości!). Jeżeli pacjent decyduje się na implant wiele lat po utracie zęba, kość może być niewystarczająco gęsta, aby utrzymać implant. W takich przypadkach lekarz może zalecić specjalistyczne zabiegi regeneracji kości, zanim umieści w niej implant.

Implanty u młodych osób

Implanty nie mogą być wykonane u osób, których kości jeszcze rosną. Przyjmuje się, że u kobiet proces ten zatrzymuje się w wieku 16-18 lat, a u mężczyzn pomiędzy 18 a 20 rokiem życia. Aby upewnić się, że kości pacjenta już nie rosną, lekarz może wykonać prześwietlenie nadgarstka. Analizując budowę wszystkich drobnych kostek w nim się znajdujących, specjalista może się upewnić, czy kości pacjenta są już odpowiednio wykształcone.

Wróć do bloga