facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Zabiegi sterowanej regeneracji kości (GBR) a tkanek miękkich (GTR) - porównanie

Zabiegi sterowanej regeneracji kości (GBR) a tkanek miękkich (GTR) - porównanie

U wielu pacjentów zdarza się, że z powodu braku kości niemożliwe jest założenie implantu. Na szczęście istnieją nowoczesne oraz skuteczne metody, pozwalająca na odbudowanie struktury oraz skuteczne leczenie. To przede wszystkim zabiegi sterowanej regeneracji kości oraz sterowanej regeneracji tkanek miękkich. Czym dokładnie się one cechują i jak wygląda ich porównanie?

Czym jest sterowana regeneracja kości?

Sterowana regeneracja kości (GBR) to zabieg, który polega na stworzeniu rusztowania dla tkanki kostnej podlegającej regeneracji. Ma to na celu późniejsze wszczepienie implantów, aby bezpośrednio poprawić jakość życia pacjenta. W praktyce jest to niezbędne wtedy, gdy pacjent nie ma odpowiedniej ilości własnej kości, przez co tradycyjna implantacja jest po prostu niemożliwa.

Można zrobić to na wiele różnych sposobów i jedną z metod jest m.in. stworzenie rusztowania przy życiu membrany kolagenowej. Natomiast po jej stworzeniu implant zazwyczaj wprowadzany jest po upływie dopiero kilku miesięcy. Warto zaznaczyć też, że taka membrana jest obojętna dla organizmu i bezpieczna, co również odgrywa istotną rolę dla wielu pacjentów.

Czym jest sterowana regeneracja tkanek miękkich?

Sterowana regeneracja tkanej (GTR) to zabieg stosowany po to, aby pobudzić wzrost tkanki w obrębie szczęki i sprawdza się ona m.in. w celu przygotowania pod implanty stomatologiczne. Procedura polega na odsłonięciu obszaru, jego oczyszczeniu oraz aplikacji membrany. Ta ostatnia odpowiada za utrzymywanie rosnącej tkanki co sprawia, że kość ma szansę na wzrośnięcie oraz wypełnienie danego obszaru. Jest to metoda bliźniacza do techniki GBR, zalecana nie tylko w przypadku leczenia implantologicznego, ale także wysokiego ryzyka utraty zęba.

Jak widać nowoczesna stomatologia obfituje w metody, dzięki którym nawet w przypadku braku kości czy uszkodzeniu tkanek możliwe jest założenie implanta. Oczywiście dana metoda musi być prawidłowo dobrana do potrzeb pacjenta, a także korygowana w zależności od procesu leczenia.

Wróć do bloga