facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Na czym polega leczenie protetyczne?

Na czym polega leczenie protetyczne?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ważny jest dla naszego samopoczucia i komfortu życia piękny uśmiech? W przypadku utraty zębów, ich uszkodzenia czy wadliwego wyglądu, leczenie protetyczne może być kluczowe dla przywrócenia funkcji żucia oraz estetyki twarzy. 

Stomatologia protetyczna - co to jest?

Stomatologia protetyczna to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem utraconych zębów, zamierających przestrzeni międzyzębowych oraz poprawą estetyki i funkcji zgryzu. W ramach tej dziedziny stosuje się różne metody leczenia, które mają na celu przywrócenie pacjentowi zdolności do prawidłowego jedzenia, mówienia i dbania o higienę jamy ustnej. Leczenie protetyczne stanowi często ostateczne rozwiązanie dla wielu problemów stomatologicznych.

Rodzaje leczenia protetycznego

W ramach stomatologii protetycznej można wyróżnić kilka podstawowych metod leczenia, takich jak korony, mosty, protezy czy implanty. Korony protetyczne to nakładki wykonane z materiałów takich jak metal, porcelana czy ceramika, które są osadzane na wcześniej przygotowanym zębie. Korona odbudowuje ząb, wzmacnia jego strukturę oraz poprawia estetykę uśmiechu. W przypadku braku możliwości zachowania naturalnego zęba może być stosowany implant.

Mosty, to inny rodzaj leczenia protetycznego, który pozwala na odtworzenie brakujących zębów na drodze fizycznego połączenia koron. Mosty uzupełniające mogą być oparte na własnych zębach pacjenta lub na implantach. Protezy są kolejnym rozwiązaniem w leczeniu protetycznym, które pozwala na odtworzenie zarówno pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych. Protezy mogą być ruchome (wyjmowane) bądź stałe (zaopatrzenie na implantach). Istnieje wiele rodzajów protez przystosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Współczesne rozwiązania w stomatologii protetycznej

Stomatologia protetyczna nieustannie się rozwija, wprowadzając nowe technologie i materiały, które pozwalają na osiągnięcie lepszego efektu estetycznego oraz funkcjonalności uzupełnień. Obecnie stosuje się takie rozwiązania jak cyfrowe planowanie uzupełnień, zastosowanie materiałów o wysokiej wytrzymałości i estetyce (np. cyrkon) czy na przykład korony teleskopowe.

Wróć do bloga