facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Jakie uzupełnienie zębowe wybrać - protezę czy implant?

Jakie uzupełnienie zębowe wybrać - protezę czy implant?

Braki w uzębieniu przyczyniają się do powstawania poważnych komplikacji zdrowotnych oraz są źródłem kompleksów pacjentów, którzy wstydzą się niepełnego uśmiechu. Nieuzupełnione ubytki powodują zanik kości szczęki i żuchwy, przesuwanie się zębów, a w efekcie zmianę rysów twarzy.

To jednak nie tylko kwestia wyglądu, ale też problemów z gryzieniem i żuciem oraz mówieniem. Konsekwencją niekontrolowanych zmian w ułożeniu zębów oraz zmniejszania się tkanki kostnej, są zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego. Bardzo ważne jest szybkie uzupełnienie każdego ubytku w uzębieniu implantami lub protezą.

Implanty, czyli najbardziej nowoczesne uzupełnienie ubytków

Implant stomatologiczny to tytanowa śrubka zakończona u góry sztucznym zębem, którą umieszcza się w kości w miejscu ubytku. Tytan jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm ludzki, a przy tym antyalergiczny. Do takiego implantu można przymocować koronę lub most. Ważną zaletą implantów jest to, że zapobiegają zanikowi kości. Prawidłowo osadzone w szczęce lub żuchwie nie przemieszczają się i są stabilne, co oznacza, że nie poruszają się i nie przechylają. Dzięki temu stanowią doskonałą podporę dla mostów lub protez. Wstawiając implanty nie trzeba szlifować sąsiadujących zdrowych zębów. Implanty to rodzaj uzupełnienia zębowego, który jest najbardziej zbliżony wyglądem i funkcją do naturalnych zębów. Raz założone, służą wiele lat, często przez całe życie. Nie wymagają specjalnych zabiegów higienicznych – myje się je jak naturalne zęby. Pacjent, który ma założone implanty może normalnie przeżuwać dowolny pokarm.

Protezy – zalety i wady

Założenie protezy jest mniej inwazyjnym sposobem na uzupełnienie ubytków zębowych niż implant. Proteza, zależnie od rodzaju, może opierać się na podniebieniu lub na naturalnych zębach. Protezy są tańsze od implantów, ale mają kilka istotnych wad. Przede wszystkim, osłabiają sąsiadujące zęby, które trzeba dopasować do protezy poprzez szlifowanie. Protez nie umieszcza się bezpośrednio w kości, więc w przeciwieństwie do implantów nie hamują zaniku tkanki kostnej. Ze względu na budowę protez, które są wyjmowane, proces przyzwyczajenia się do ciała obcego może być długotrwały. Najważniejszymi zaletami protez jest poprawa estetyki uzębienia oraz umożliwienie gryzienia i przeżuwania potraw. Jednak trzeba się liczyć z tym, że mogą one przesuwać się w jamie ustnej oraz powodować podrażnienie śluzówki. Nawet idealnie dopasowana proteza wymaga wymiany po kilku latach. Nosząc protezę należy pamiętać o odpowiedniej higienie, tzn. częstym ściąganiu jej i myciu specjalnymi preparatami.

Wróć do bloga