facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Uzupełnienia protetyczne są wskazane w przypadku osób, które utraciły część swoich zębów lub zmagają się z wadami zgryzu. Warto pamiętać o tym, że ubytki w uzębieniu mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na wygląd pozostałych zębów, ale też na stan zdrowia. Kiedy warto rozpocząć leczenie protetyczne? Jakie wyróżnia się podstawowe rodzaje uzupełnień protetycznych? Sprawdź odpowiedzi poniżej.

Jakie można wskazać podstawowe rodzaje uzupełnień protetycznych?

Do podstawowych rodzajów uzupełnień protetycznych można zaliczyć protezy całkowite i częściowe. Protezy całkowite są używane w przypadku braku wszystkich zębów w szczęce lub żuchwie. Z kolei protezy częściowe są stosowane w przypadku braku kilku zębów i najczęściej są mocowane na naturalnych zębach pacjenta za pomocą klamer. Protezy są zazwyczaj wykonane z akrylu lub akrylu w połączeniu z metalową ramą. Kolejnym rodzajem uzupełnień protetycznych są korony i mosty porcelanowe. Wyróżniają się one wysoką estetyką i trwałością. Do uzupełnień protetycznych można też zaliczyć implanty, które skutecznie zastępują utracone zęby.

Kiedy warto rozpocząć leczenie protetyczne i jak wybrać odpowiednie uzupełnienie?

Leczenie protetyczne może okazać się konieczne, gdy u pacjenta występują poważne problemy z uzębieniem, takie jak braki zębowe, uszkodzenia zębów lub wady zgryzu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nieleczone problemy z uzębieniem mogą prowadzić do poważniejszych chorób jamy ustnej, takich jak choroby dziąseł, próchnica zębów, a nawet infekcje. Podczas wybierania uzupełnienia protetycznego należy wziąć pod uwagę zasięg braków zębowych i stan uzębienia pacjenta. Ważnym czynnikiem są też indywidualne preferencje osoby, która planuje wykonać uzupełnienie protetyczne.

Wróć do bloga