facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Sposoby leczenia paradontozy

Sposoby leczenia paradontozy

Paradontoza to bardzo często występująca choroba przyzębia, czyli wszystkich struktur, które otaczają i utrzymują na właściwym miejscu nasze zęby. Dotyka więc przede wszystkim dziąseł, więzadeł, kości wyrostka zębodołowego i cementu korzeniowego.

Mimo iż kiedyś była kojarzona wyłącznie z osobami w starszym wieku, teraz wiemy, że chorują na nią osoby w każdym wieku. Badania wykazują, że cierpi na nią aż 60% obywateli Unii Europejskiej! Jest to najczęstsza przyczyna wypadania zębów u młodych osób. Jak można radzić sobie z tą przykrą dolegliwością? Postaramy się wyjaśnić to w dzisiejszym wpisie.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania paradontozy?

Paradontoza powstaje najczęściej, jeżeli pacjent nie dba dostatecznie o higienę jamy ustnej. Niezwykle ważne jest regularne i dokładne mycie zębów, a także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (np. przy użyciu nici dentystycznej). Na powierzchni zębów osadza się płytka nazębna, która z czasem zamienia się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Nie można go skutecznie usunąć domowymi sposobami, więc przynajmniej raz do roku powinno się wybrać do dentysty, który zdejmie go z naszych zębów. Zaniedbanie usuwania kamienia może spowodować rozwinięcie się stanu zapalnego w kieszonkach dziąsłowych i w rezultacie doprowadzić do powstania paradontozy. Kolejnym powodem powstawania tej choroby jest obniżenie odporności całego organizmu, a także występowanie jej u naszych rodziców czy dziadków, okazuje się bowiem, że schorzenie to może być dziedziczne. Niekorzystne jest również palenie tytoniu czy długotrwały stres. 

Jakie są metody leczenia paradontozy?

Najskuteczniejszą formą leczenia paradontozy jest zastosowanie specjalnego preparatu Emdogain. Dzięki niemu powstaje nowa tkanka kostna wokół zębów. Na wizycie lekarz musi najpierw dokładnie oczyścić kieszonki dziąsłowe przy użyciu lasera i ultradźwięków. Używając mikroskopu, lekarz odwarstwia płat dziąsła, a następnie skrupulatnie oczyszcza wszystkie przestrzenie poddziąsłowe zęba. Kolejnym krokiem jest nałożenie na nie preparatu oczyszczające opracowywane powierzchnie z warstwy mazistej, a następnie nakładany jest Emdogain. Pod koniec zabiegu lekarz zszywa dziąsło.

Wróć do bloga