facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Rodzaje znieczuleń w chirurgii szczękowej

Rodzaje znieczuleń w chirurgii szczękowej

Chirurgia szczękowo-twarzowa to specjalizacja, która zajmuje się przeprowadzaniem poważnych i niekiedy skomplikowanych zabiegów mających na celu zniwelowanie uszkodzeń czaszki w jej dolnej części lub zgryzu. W celu przeprowadzenia zabiegów stosuje się szereg znieczuleń, dzięki którym pacjent nie odczuwa bólu, a lekarz może przeprowadzić operację bez problemów. Podpowiadamy, jakie rodzaje znieczuleń są najpopularniejsze w chirurgii szczękowej.

Zastosowanie gazu rozweselającego

W chirurgii szczękowej stosowane są różne rodzaje znieczulenia, dzięki któremu pacjent nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Jednym z nich jest leczenie w sedacji, czyli z zastosowaniem gazu rozweselającego. Gaz pozwala rozluźnić się pacjentowi oraz zniwelować odczucie niepokoju podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Znieczulenie miejscowe

Popularną formą znieczulenia stosowanego w chirurgii szczękowej jest znieczulenie miejscowe. Podawane jest ono w okolice zęba poddawanego leczeniu lub miejsca, wokół którego przeprowadzane będzie leczenie. Tego typu znieczulenie minimalizuje odczuwanie bólu i pozwala na zachowanie kontaktu z pacjentem. Znieczulenie miejscowe dzieli się na kilka rodzajów: powierzchniowe, nasiękowe i przewodowe. 

Zabiegi chirurgiczne pod narkozą

Zabiegi o dużym stopniu skomplikowania można przeprowadzać u pacjentów pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Tego typu znieczulenie wykonuje specjalista posiadający odpowiednie kwalifikacje między innymi u dzieci, osób cierpiących na dentofobię, pacjentów, u których stwierdzono przeciwskazania do podania znieczulenia miejscowego. Narkozę można zastosować podczas czasochłonnych zabiegów, podczas których pacjent mógłby się zmęczyć, jak na przykład przy jednoczesnym usunięciu wszystkich ósemek. Zabiegi dentystyczne w znieczuleniu ogólnym można przeprowadzić tylko w gabinetach, w których obecne jest zaplecze anestezjologiczne.

Wróć do bloga