facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Jak wygląda wizyta kontrolna u stomatologa?

Wizyty u stomatologa w dzisiejszych czasach pozbawione są dyskomfortu, dzięki nowoczesnym technologiom leczenie jest bezbolesne, szybkie oraz efektywne. Czasami jednak wymaga więcej niż jedna wizyty. Każdy z nas również powinien zaglądać do gabinetu, przynajmniej raz na pół roku, aby sprawdzić stan uzębienia i czy w jamie ustnej nie rozwijają się jakieś choroby.

Wizyta kontrolna u stomatologa – co warto wiedzieć?

Gabinety stomatologiczne oferują pacjentom możliwość wizyt kontrolnych, których celem jest sprawdzenie stanu uzębienia i określenie, czy konieczne jest leczenie. Lekarz dokładnie sprawdza zęby oraz przestrzenie międzyzębowe, sprawdza stan błon śluzowych, czasami wykonuje zdjęcie rentgenowskie, jeśli uzna to za konieczne. Dzięki temu otrzymuje informacje o tym, jak wygląda zgryz, czy rozwija się próchnica lub jest jakieś zagrożenie chorobami.

Podczas wizyty można również skorzystać z dodatkowych usług, jak na przykład uszczelniania bruzd zębów, aby chronić je przed rozwojem próchnicy. Jeśli stan szkliwa na to pozwala, można przeprowadzić czyszczenie lub wybielanie zębów. Usuwanie osadu oraz nałożenie preparatu wybielającego poprawią ich koloryt i wpłyną na estetykę uśmiechu.

Wizyty po zabiegach chirurgicznych

Wizyta kontrolna może być zalecana po przeprowadzeniu ważnych i skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, aby sprawdzić, czy zakończyły się sukcesem oraz jak wygląda proces gojenia się ran. Taka wizyta konieczna jest po ekstrakcji zęba, gdzie założono szwy, które należy w odpowiednim momencie usunąć.

Lekarz chirurg powinien kontrolować proces po wszczepieniu śruby implantu, aby upewnić się, że nie rozwija się żaden stan zapalny. Wizyty tego typu dotyczą również innych zabiegów chirurgicznych, jak na przykład usuwania ciała obcego, torbieli, chirurgicznego leczenia parodontozy i plastyki dziąseł. Lekarz kontroluje proces powrotu do zdrowia i opracowuje dalszy plan leczenia. Wizyty kontrolne niezbędne są również przy leczeniu protetycznym, aby upewnić się, że proteza nie sprawia problemów.

Wróć do bloga