facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Próchnica może pojawić się u dzieci w niemal każdym wieku. Co więcej, jak dowodzą badania cierpią na nią coraz młodsi pacjenci. Kluczem do zachowania zdrowej jamy ustnej jest regularna higiena i odpowiednia profilaktyka, w tym systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego.

Niestety, często nawet osobom dorosłym wizyta u dentysty kojarzy się z czymś stresującym i nieprzyjemnym. Co więc możemy zrobić, by nasze dziecko postrzegało ją zupełnie inaczej? Jak przygotować malucha? I co sprawi, że poziom odczuwanego stresu będzie mniejszy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak oswoić dziecko z nową sytuacją?

Przed pierwszą wizytą u dentysty warto omówić z dzieckiem najważniejsze kwestie związane z leczeniem ubytków. Podczas spokojnej, przyjaznej rozmowy możemy poruszyć kwestie, takie jak:

  • Dlaczego to takie ważne, żeby korzystać z usług stomatologa?
  • Jak wygląda gabinet?
  • Jak przebiega wizyta?
  • Czy leczenie ząbków będzie bolesne?

Chociaż małe dzieci mogą nie rozumieć w pełni czym jest próchnica i dlaczego należy ją leczyć, to na pewno zapadanie im w pamięć informacja, że unikanie wizyty u dentysty prowadzi do zniszczenia ząbka i bólu. Podczas wyjaśnień powinniśmy używać jasnego, dostosowanego do wieku dziecka słownictwa, a nie wyszukanych medycznych sformułowań. Niekiedy warto posłużyć się także specjalnymi grami, które pozwalają wcielić się w rolę specjalisty i naprawić ubytki w buzi plastikowego pacjenta.

Co ważne, każda wizyta u dentysty powinna być zaplanowana z pewnym wyprzedzeniem. Stawianie dziecka przed faktem dokonanym i informowanie go o planach tuż przed wizytą sprawi, że maluch będzie niespokojny i niechętny do współpracy. Warto też wybrać odpowiednią porę, w której dziecko nie będzie śpiące i zmęczone, a co za tym idzie marudne. Istotne jest także to, by rodzice pokazywali swoim własnym przykładem, że wizyta u dentysty nie tylko nie jest straszna, ale może być nawet ciekawym, pouczającym przeżyciem. Pamiętajmy bowiem, że maluch starannie nas obserwuje i szybko zauważy wszystkie niezgadzające się zachowania.

Im wcześniej, tym lepiej

Jak pokazuje praktyka zaznajamianie dziecka z gabinetem stomatologicznym powinno zacząć się jak najwcześniej. Nie  warto czekać, aż w buzi naszej pociechy pojawią się ubytki, a co za tym idzie ból. Pierwsza wizyta u specjalisty powinna być tzw. wizytą adaptacją, która pozwala zapoznać się z miejscem, personelem, zgromadzonym sprzętem i działaniami, które podejmuje lekarz.

Wizyta adaptacyjna powinna mieć miejsce, gdy dziecko ma około trzech lat. Każda kolejna wizyta powinna być powtarzana regularnie, tak by maluch wyrobił w sobie pozytywne nawyki. Co możemy zrobić, żeby umilić dziecku czas spędzony na fotelu? Dobrym sposobem jest zabranie ulubionych maskotek, które sprawią, że dziecko będzie spokojniejsze i bardziej pewne siebie. Dodatkowo jeśli uznamy to za stosowane możemy nagrodzić dziecko za dobre zachowanie w gabinecie. Wielu rodziców zabiera swoje pociechy na plac zabaw, do parku, albo na małą przekąskę. 

Gabinet dopasowany do potrzeb najmłodszych

Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko odczuwało mniejszy stres w czasie wizyty u dentysty, warto wybrać gabinet, który jest przyjazny dla najmłodszych. Takie miejsce powinno być kolorowe i wyposażone w kącik zabaw, który pozwoli rozładować napięcie i zająć myśli w czasie oczekiwania na przyjęcie. Bardzo ważne jest także to, czy personel, a także sam stomatolog jest osobą przyjazną i czy ma tzw. podejście do dzieci. Oczywiste jest bowiem, że każdy pacjent jest inny, wymaga indywidualnego podejścia, pochwał, a nawet mini niespodzianek po zakończonej wizycie.

Jeśli szukasz gabinetu, w którym znajdziesz zarówno profesjonalne przygotowanie stomatologiczne, jak i miłą atmosferę, skorzystaj z naszej oferty. Dental Complex to miejsce, do którego zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wykonujemy bezbolesne zabiegi lakowania i lakierowania zębów, które są najlepszym sposobem, by maluchy miały zdrowy i piękny uśmiech. Jeśli istnieje konieczność rozpoczęcia leczenia, oferujemy całkowicie bezbolesne znieczulenie, a także kompleksowe leczenie już na pierwszej wizycie. Wszystko to sprawia, że nasi mali pacjenci nie mają negatywnych doświadczeń i w późniejszym czasie chętnie dbają o jamę ustną.

Wróć do bloga