facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Jak dbać o zęby mleczne?

Jak dbać o zęby mleczne?

Zęby mleczne mogą się pojawić już nawet w pierwszym roku życia dziecka. Odgrywają one ważną rolę w procesie rozwoju mowy i narządu żucia. Są one również słabo zmineralizowane, co zwiększa ich podatność na rozwój próchnicy. Niezwykle ważne jest, aby już on najmłodszych lat zadbać o mleczne zęby i wdrażać prawidłową higienę jamy ustnej. Sprawdź sam, w jaki sposób należy zadbać o mleczne zęby i dlaczego tak ważne są wizyty u stomatologa.

Jak zadbać o mleczne zęby u dzieci?

Zęby mleczne to pierwsze zęby, które pojawiają się u młodej osoby już w pierwszym roku życia. Charakteryzują się one słabą mineralizacją, co sprawia, że są podatne na powstawanie próchnicy i zakażeń. W celu zapobiegania rozwojowi próchnicy należy systematycznie odwiedzać stomatologa dziecięcego, który podejmie leczenie zachowawcze. Specjalista zajmuje się też lakowaniem i lakierowaniem zębów mlecznych, co chroni je przed namnażaniem się bakterii. Ważne jest też, aby młoda osoba szczotkowała zęby po każdym posiłku pastą odpowiednio dobraną do wieku. Jest to dobry sposób na zadbanie nie tylko o zęby mleczne, ale też o dziąsła. Ważne jest też, aby dziecko unikało spożywania nadmiernej ilości cukru, który stwarza sprzyjające warunki do rozwoju próchnicy.

Jak wygląda wizyta z dzieckiem u stomatologa?

Wizyty u stomatologa dziecięcego są ważnym elementem higieny jamy ustnej i zębów mlecznych. Podczas wizyty stomatolog zapozna dziecko z narzędziami i wyjaśni, do czego one służą. Następnie wytłumaczy, dlaczego tak ważne jest systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologa i przestawi sposoby prawidłowego dbania o zęby. Następnie stomatolog dziecięcy sprawdzi stan uzębienia młodej osoby i ewentualnie zleci dalsze leczenie. Niekiedy specjalista podczas wizyty wykonuje też lakierowanie zębów, co może zapobiec rozwojowi próchnicy.

Wróć do bloga