facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

Czym jest gingiwoplastyka?

Czym jest gingiwoplastyka?

Spośród wielu zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej nie wszystkie nazwy zabiegów są dla pacjenta oczywiste i tym samym wzbudzają w nim niepotrzebny niepokój. Jednym z takich zabiegów jest gingiwoplastyka lub gingiwektomia, czyli plastyka dziąseł. Jakie są wskazania do tego zabiegu i  na czym polega?

Dlaczego stan dziąseł jest tak ważny?

Estetyka uśmiechu zależy od kilku czynników, z których stan zębów jest tylko jednym z nich. Dużą rolę odgrywają też w tym temacie dziąsła, które nie zawsze przypominają te widywane na okładkach kolorowych gazet. Nierzadko bywa, że są one asymetryczne, opuchnięte, czy też zbyt mocno nachodzą na powierzchnię zębów, przez co uśmiech bywa zamiast powodem do manifestacji radości i szczęścia, przyczyną kompleksów. Sytuacja taka może być spowodowana wieloma czynnikami takimi jak przebyte stany zapalne dziąseł, próchnica, czy też parodontoza. Ratunkiem na przywrócenie ich naturalnego wyglądu może okazać się zabieg gingiwoplastyki, czy li plastyki dziąseł.

Jak przebiega plastyka dziąseł?

Gingiwoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, przez co jest ona bezbolesna dla pacjentów, pozwala zarówno na skorygowanie nadmiaru, jak i deficytu dziąseł, jednak to, co należy podkreślić to fakt, iż każdorazowo jej przebieg jest dobierany indywidualnie do stanu chorobowego pacjenta po przeprowadzeniu takich badań jak: zdjęcie rentgenowskie, dokładny wywiad lekarski z pacjentem oraz badanie stanu jamy ustnej.

Przywrócenie naturalnych proporcji między dziąsłem a zębami może okazać się konieczne nie tylko w wyżej wymienionych przypadkach, ale również w przypadku utraty zęba, wystąpienia próchnicy pod linią dziąseł, wrodzonych wad genetycznych czy też uszkodzeń wywołanych myciem zębów zbyt twardą szczoteczką. W trakcie zabiegu usuwa się nadmiar dziąsła i kształtuje na nowo brzegi kości dopasowując odpowiednio szerokość linii dziąseł. Na koniec na ranę zakłada się szwy, a proces gojenia dziąseł przebiega pod kontrolą lekarza.

Wróć do bloga