facebook

Stomatologia estetyczna
i implantologia

5 zasad właściwej higieny jamy ustnej

5 zasad właściwej higieny jamy ustnej

Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne, gdyż wpływa na nasze samopoczucie, wygląd oraz zdrowie ogólne. Właściwa higiena jamy ustnej pomaga zapobiegać próchnicy, chorobom dziąseł oraz innym problemom stomatologicznym.

Regularne mycie zębów

Podstawą właściwej higieny jamy ustnej jest regularne mycie zębów. Należy to robić przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Ważne jest także, aby używać odpowiedniej pasty do zębów zawierającej fluor, który wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą. Podczas mycia zębów warto również pamiętać o dokładnym czyszczeniu powierzchni języka oraz bocznych ścianek policzków, gdyż tam również gromadzą się bakterie.

Stosowanie nici dentystycznej

Nawet najdokładniejsze mycie zębów nie zawsze pozwala usunąć resztki pokarmowe oraz płytkę bakteryjną z trudno dostępnych miejsc. Dlatego warto codziennie korzystać z nici dentystycznej, która pozwala na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Należy pamiętać, aby robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić dziąseł. 

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa

Dbanie o zdrowie jamy ustnej nie ogranicza się tylko do codziennych czynności higienicznych. Równie ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, najlepiej co sześć miesięcy. Lekarz dokładnie zbada stan naszych zębów oraz dziąseł, a także oceni prawidłowość zgryzu i wykona zdjęcie rentgenowskie, jeśli będzie to konieczne. 

Utrzymywanie prawidłowej diety

Dieta ma ogromny wpływ na stan naszej jamy ustnej. Spożywanie nadmiernej ilości słodyczy oraz tłustych potraw sprzyja rozwojowi próchnicy oraz chorób dziąseł. Dlatego warto zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w białko, witaminy i minerały. Szczególnie ważne są produkty bogate w wapń (np. nabiał), które wzmacniają szkliwo zębów oraz witamina C (np. owoce cytrusowe), która wspomaga zdrowie dziąseł.

Ochrona zębów przed urazami

Właściwa higiena jamy ustnej obejmuje również dbanie o ochronę zębów przed urazami. Osoby uprawiające sporty, w których istnieje ryzyko uderzenia w twarz, powinny korzystać z ochraniaczy na zęby. Ponadto, warto unikać nadmiernego obciążania zębów, np. przez otwieranie butelek czy paczek za pomocą zębów. 

 

Wróć do bloga